The program began in 2001 with the goal of encouraging a regional security system based on cooperation and integration. It is unique in its mission to gather together leading national security policy makers of the Black Sea region and senior US military and civilian leaders. Primary objectives are to gain a deeper understanding of issues affecting the region and to encourage problem solving in areas of common interest. The program invites representatives from Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Turkey, Ukraine and the United States.

The centerpiece of the program was six-day session at Harvard from April 3-8, which brought together twenty very senior officials of the Black Sea region with fifteen American general officers and civilian officials. As part of the program, the regional delegation spent two days in Ankara, Turkey for a seminar on regional security and two days in Washington, DC for briefings at the U.S. Department of Defense and National Security Council.

The program began in Ankara on March 30. After the seminar in Turkey onn April 2 the regional participants traveled to Boston for the Harvard session. After that the group visited Washington, DC on April 9.

The Black Sea Security Program is funded by a generous grant from the Carnegie Corporation of New York, with additional support from the US Department of Defense.

For more information, please contact Program Director Sergei Konoplyov at (617) 495-8046, or sergei_konoplyov@harvard.edu

List of Participants

MOLDOVA

1.Valeriu PLESCU, Minister of Defense (Boston, DC only till Apr 12)

2.Col. Alexander MIJA, Advisor to Minister of Defense, MOD,

3.Col. Ion SAVCIUC, Chief of Enlistment Department, MoD,

4.Col. Marchel BOTNARU, Chief of Department, Information and Security Service

UKRAINE

5.Lt. Gen MOZHAROVSKYI Volodymyr, Chief of the Main HQ, the First Deputy Commander -in-Chief, Ground Forces of the Armed Forces, MoD

6.Lt. Gen. Nikolay MELNIK, Deputy Chief, Main Intelligence Department, MoD

7.Mykola KULINICH, Dean, Diplomatic Academy of Ukraine, MFA

GEORGIA

8.Vasil SIKHARULIDZE, Deputy Minister of Defense, MoD

9.Levan CHOLADZE, Deputy Secretary, NSC

10.Mr. Alex RONDELI, President, Foundation for Strategic and International Studies

11.Nicholas RURUA, Deputy Chairman, Committee on Defense and Security, Parliament

AZERBAIJAN

12.MG Elbrus URUDZOV, Head of Department, Military-Scientific Center, MOD,

13.Col. Vagif MAMMADOV, Head of Department of Education, MoD,

14.Elin SULEYMANOV, Senior Counselor, Administration of the President

ARMENIA

15.Col. Romik ARUTUNIAN, Deputy Minister, Ministry for National Security

16.Col Vardan AVETISYAN, Chief of Personnel Bring-up Department

17.Col Sasun HUNANYAN, Deputy Chief of Operations Department, General Staff

18.Ms. Lilit TOUTKHALIAN, Head of the American Department, MFA

ROMANIA

19.Col Dan NICULESCU, Chief of Situation Center, Military Intelligence, MOD.

TURKEY

20.RA Deniz KUTLUK, Chief, Plans and Policy Division, Turkish Navy Headquarters

GREECE

21.Candidate from MoD

BULGARIA

22.LTC Kancho MIHOV, State Expert, Department of International Cooperation, MoD,

KAZAKHSTAN

23.MG Bulat SEMBINOV, Deputy Minister of Defense (Boston, DC only)

24.Candidate from National Security Council (Boston, DC only)

INTERPRETERS

25.Sergei YEREMENKO

26.Vladimir ILYUKHIN

27.Felix POPOV (Boston only)

---------------------------------------

Ancara, Turkey

Wednesday, March 30 - Participants’ Arrival

12.00 Azerbaijan

12.45 Moldova

13.10 Ukraine

14.00 Bulgaria

18.00 Armenia

18.30 Georgia

20.00 Greece

23.00 Romania

(Dinner at Bilkent Hotel)

Thursday, March 31

07.00 – 08.30 Breakfast at the Bilkent Hotel, Akdeniz Room

08:30 - 09:00 Participant Registration, Bilkent Hotel, Izmir Room

09:00 - 09:30 Opening remarks and group photo

-x from a Ministry

-y from Bilkent University?

-Group photo

Panel

09:30-10:15 Presentation: A general view of Turkish foreign and security policy?

-Official view

-Academic angle

10:15-10:30 Discussions

10:30-11:00 Coffee break

Panel 2

11:00-11:45 Presentation: Turkey-EU relations and the Black Sea area?

-Speaker from EU

-Official view: Foreign M?

-Academic or politician angle

11:45-12:00 Discussions

12:00-14:00 (Lunch at Bilkent Hotel, Ankara Room)

Panel 3

14:00-14:45 Presentation: Turkey-NATO relations and the Black Sea area?

-Speaker from NATO

-Official view: Defense M?

-Academic or politician view?

14:45-15:00 Discussions

15:00-15:15 Coffee break

15:15-16:00 Presentation: Black Sea area: common security issues?

-Official view?

-Civil society view?

16:00-16:15 Discussions

16:15-16:30 Closing remarks

16:30-18:30 Free time

18:30-19:00 Transportation to restaurant

19:30-21:30 Dinner at Kavi Fish Restaurant

Friday, April 1

08.00 – 09.00 Breakfast at Bilkent Hotel, Akdeniz Room

09:00-10:15 Presentation: Black Sea region: dynamics & challenges?

-?

?

10:15-10:45 Coffee break

10:45-11:00 Discussions

11:00-11:15 Concluding remarks

11:15-11:45 TOUR OF BЭLKENT UNIVERSITY CAMPUS?

11:45-12:15 Transportation to Ankara Castle

12:15-14:00 Lunch at Castle Washington Restaurant

14:00-19:30 Cultural program

Tour of the Atatьrk Mausoleum?

Tour of the Museum of Anatolian Civilizations?

Tour of a military installation?

19:30-21:30 Dinner at Devlet Konukevi

Saturday, April 2

10.40 Participants Depart for the US

* Depending on the departure hours, breakfast may be arranged at Bilkent Hotel

Cambridge, Massachusetts

April 2

19.05 All Regional Participants Arrive

20.00 Bus picks up Participants at Gate E (Lufthansa Flight 420)

20.30 Bus drops off Participants at Soldiers Field Park Apartments (SFP)

21.00 Check into Rooms

April 3

10.00 – 11.00 Brunch at the Spangler Center

11.00 Bus Departs for Galleria Mall

11.30 – 14.30 Shopping at the Galleria Mall

14.30 Bus Picks up at Galleria Mall

15.00 Returns to SFP

17.00 Meet at the SFP Common Room

17.05 Walk to the Kennedy School of Government (KSG) Classroom

17.30 – 19.00 Classroom Orientation and Introductions

19.00 – 21.00 Dinner in the Malkin Penthouse

April 4

07.00 – 08.00 Breakfast in the KSG Forum Cafй

08.00 – 09.00 Introduction to the Study Groups

09.00 – 10.30 “Russia and CIS” – Nikolai Zlobin

10.30 – 10.45 Coffee Break

10.45 – 12.15 “Nuclear and Biochemical Terrorism” – Graham Allison

12.15 – 13.30 Lunch in the Malkin Penthouse

13.30 – 15.00 “New Wave Democracy in Eastern Europe” – Bruce Jackson

15.00 – 19.00 Free Time

19.00 – 21.00 Reception and Opening Night Dinner

with Keynote Speaker, Under Secretary Marc Grossman

April 5

08.00 – 09.00 Breakfast in the KSG Forum Cafй

09.00 – 10.30 Study Groups and Country Presentations

10.30 – 10.45 Group Photo and Coffee Break

10.45 – 12.15 Country Presentations (continued)

12.15 – 13.30 Individual Photos and Lunch in the Malkin Penthouse

13.30 – 15.00 “South Caucasus” – Ambassador Steven Mann

15.00 – 15.15 Coffee Break

15.15 – 16.45 “Human Rights” – Michael Ignatieff

16.45 – 18.00 Free Time

18.00 – 19.30 Dinner in the Malkin Penthouse

April 6

07.00 – 08.00 Breakfast in the KSG Forum Cafй

08.00 – 09.00 Study Groups

09.00 – 10.30 TBD

10.30 – 10.45 Coffee Break

10.45 – 12.15 “Iran” – Ray Takeyh

12.15 – 13.30 Lunch at Border Cafe

13.30 – 15.00 “Regional Separatist Issues” – Vladimir Socor

15.00 – 15.15 Coffee Break

15.15 – 16.45 Hold

16.45 – 18.00 Free Time

18.00 – 19.30 Dinner in the Malkin Penthouse

April 7

07.00 – 08.00 Breakfast in the KSG Forum Cafй

08.00 – 10.30 Extended Study Groups

10.30 – 10.45 Coffee Break

10.45 – 12.15 “Homeland Security” – Admiral Steve Abbot

12.15 – 13.30 Lunch at Jimmy’s Barbecue

13.30 – 15.00 TBD

15.00 – 15.15 Coffee Break

15.15 – 16.45 Hold

16.45 – 19.00 Free Time

19.00 – 20.30 Dinner in the Malkin Penthouse

April 8

07.00 – 08.00 Breakfast in the KSG Forum Cafй

08.00 – 10.30 Study Group Presentations

10.30 – 10.45 Coffee Break

10.45 – 12.15 “Ukraine” – James Sherr

12.15 – 13.30 Lunch TBD

13.30 – 15.00 “Intelligence and Intelligence Reform” – Bob Graham

15.00 – 15.15 Coffee Break

15.15 – 16.45 Wrap Up and Certificates

16.45 – 18.00 Free Time

18.00 – 19.30 Final Dinner TBD

Washington, DC

April 9

Depart by train to Washington DC???

April 13 –Participants Depart

17.00 Georgia

17.40 Romania

17.50 Bulgaria

17.50 Greece

17.50 Ukraine

18.05 Armenia

18.05 Moldova

18.05 Turkey

22.10 Azerbaijan

Share in social media



Our partners